Якщо у Вас є фонтан, необхідно берегти його і слідкувати, що б він не засмітився.
А якщо не має – тоді варто побудувати! Тим паче, що сучасні технології та наявні у продажі стандартні рішення надають великих можливостей.

Чи маєте ви фонтан

Одне з класичних рішень – фонтан посеред басейну або ставка – чудово пожвавлює його, створює в саду центр, що приваблює усі погляди. Крім того, він освіжає воду, насичує її киснем і робить більш придатною, наприклад, для розведення декоративних рибок. Для влаштування фонтану на поверхні ставка використовують спеціальні фонтанні насоси різної потужності. Існують навіть моделі (для невеликих фонтанів ), які працюють від сонячної енергії. Крім насосу для влаштування фонтану необхідні також шланги та різноманітні насадки. Від потужності насосу залежить тиск води, а від насадок – форма струменя.

Існують насадки, що формують двох – або трьохрівневий фонтан, фонтани типу «чаші», «колеса млина», «квітки»… Є і насадки, що створюють ефект пінної води, є що обертаються, всього і не перерахувати.

Слід згадати і інші, нетрадиційні форми фонтанів, наприклад відомий Бахчисарайській фонтан в Криму. Як відомо, він являє собою художньо оформлене джерело, в якому вода, стікаючи по краплині, по черзі наповнює раковини, що виступають зі стіни, створюючи неповторне відчуття поетичної меланхолії…

Чи маєте ви фонтан Чи маєте ви фонтан

Можливе і таке рішення: фонтан – імітація природнього джерела, яке б’є з глибини водойми. Принцип такого фонтану полягає в тому, що труба з насадкою не виступає над поверхнею води, а занурена на деяку глибину. Для створення такої композиції беруть великий природній камінь, висвердлюють в ньому отвір і вставляють в нього знизу шланг, під’єднаний до напірної труби. Трубу оснащують краном для регулювання тиску води, за допомогою якого досягають максимально природнього ефекту підводного джерела.

Не слід забувати і про постійних супутників фонтанів – кам’яних та керамічних скульптурах, а також системах підсвічування. Всі ці аксесуари, як то кажуть, для поціновувача, проте багатство сьогоденного асортименту цих виробів дозволяє майже кожному добрати щось до смаку.

Тече струмок, біжить струмок….

Одним із найулюбленіших гідрологічних об’єктів в саду є струмок. Є щось невимовно чарівне в природних плавних вигинах природного струмочка, у відсортованих водою блискучих камінчиках на його дні і берегах, грі сонячних відблисків в його живих, мінливих цівках. Недивно, що як і ландшафтні дизайнери, так і прості садівники знову і знову намагаються втілити у життя на своїх ділянках це диво. Що необхідно для того, щоб по Вашому саду пробіг струмок?

Перша і головна умова – перепад висоти. Для існування струмка достатньо навіть зовсім незначного перепаду, але, звичайно, чим суттєвіший перепад, тим більш цікавим може бути об’єкт. Використайте природній схил місцевості, якщо він є; а якщо не має – створіть його, використовуючи ґрунт, що залишився після риття котловану під будівництво будинку або при влаштуванні ставка.

Чи маєте ви фонтан

Струмок може існувати на ділянці, сам по собі, впадаючи до водойми, а може й бути складовою цілої системи водойм: витікати з ставка, чи декоративного джерельця, з’єднувати собою дві та більше водойм.

Плануючи, як пройде русло струмка, враховуйте, що в природі струмки завжди течуть плавними вигинами – «меандрують», як кажуть гідрологи. Щоб найкраще імітувати ці «меандри», використайте простий спосіб – викладіть на місце майбутнього струмка гнучкий шланг. Пружно вигинаючись, він підкаже Вам найгарніші петлі та вигини, які залишиться лише втілити на місцевості. Плануючи ширину струмка, слід врахувати, що каміння та водні рослини дещо зменшать її.

Штучні струмки влаштовуються так само, як і штучні водойми, з використанням спеціальних форм та плівки. Починають з приготування траншеї, видалення каміння та коренів рослин зі дна траншеї, трамбування ґрунту та вистеляння гідроізоляційного матеріалу. Струмки можна створювати також з використанням глини та бетону, склопластикових матів, але це більш трудомісткі способи.

Вода в струмок подається за допомогою шлангу, якій прокладають поряд зі струмком, та насосу, якій встановлюють в глибокій зоні водойми. Шланг закопують, або маскують іншим способом, але так що б доступ до нього був можливий будь-якого часу. Початком струмка може стати штучне джерело, створене в композиції з каміння та декоративний жолоб.

На підготованій ділянці роблять покриття з плівки. В місцях вигинів та поворотів окремі шматки плівки зварюють між собою. Плівку закопують за тими ж правилами, що і при створенні штучної водойми. Поверх плівки, або іншого покриття насипають шар гравію, потім на гравій викладають гальку крупної фракції та велике декоративне каміння. Декілька каменів, поодиноко, або групами, можна помістити прямо в русло струмка для створення вирів, які власне і роблять струмки дзюркотливими.

Чи маєте ви фонтан

Якщо перепад висот дозволяє і це не заперечує стилістичному рішенню, можна урізноманітнити русло струмка, створивши в ньому більше та менше високі виступи, з яких вода буде спадати вертикально вниз. Наслідуючи природу, зразу після виступу створюють заглиблення, де вода зможе дещо застоюватися, сприяючи росту болотяної рослинності.

Береги струмка прикрашають валунами та галькою, а також засаджують декоративними водними рослинами — образками , ірисом , осоками , хвощами , купальницями , болотною незабудкою… Протягом вегетаційного сезону струмок заростає, на камінні та по берегу виростають мохи та лишайники, які додають струмку природнього декоративного вигляду.

Що сьогодні так шумить?

Водоспад – одне з чаруючих видовищ в світі природи, і звісно, нам хочеться мати таке диво в себе на ділянці, якщо технічні можливості та ландшафт дозволяють.

Висота всієї конструкції водоспаду, як правило, не перевищує 1,5м. Він може спадати по вертикалі, або стікати по кількох виступах, для створення яких використовується велика кількість матеріалів – від склопластика до натурального природного каміння.

Чи маєте ви фонтан

При цьому слід передбачити гідроізоляцію, що б уникнути витоку води. Під кам’яними плитами влаштовують ущільнення з плівки, чи іншого герметичного матеріалу. При вкладанні плівки в профіль водоспаду слідкують за тим, щоб вона лежала в формі корита, а по краям була закрита так, аби перешкодити капілярному просочуванню води.

Після робіт з ущільнення профілю водоспада, його прикрашають різного виду природнім камінням. Найбільш природній вигляд мають плити з піщаника, вони добре піддаються обробці та їм можна надати необхідної форми. Гарний вигляд має водоспад, зроблений з того ж матеріалу, що і водойма. Іноді водоспади оформлюють штучними плитами.

Для подачі води використовують насос занурюваного типу, який з’єднаний зі шлангом, що знаходиться на поверхні водоспаду. Вода може вибігати назовні з-під плаского каміння, що має вигляд природнього джерела, може вирувати або спадати по декоративному жолобу. При купівлі насосу, обов’язково враховують його потужність: для водоспаду висотою 1м мінімальна потужність насосу повинна бути 30-35 л/хв. Шланг подачі води не повинен бути занадто довгим. Так само, як і при влаштуванні струмка, його маскують так, що б доступ до нього був легким.

Чи маєте ви фонтан

Каміння, по яких спадає вода, з часом покриються зеленною плівкою одноклітинних та нитчастих водоростей, на них заселяться гідрофільні мохи, з яких найбільш декоративними є мніуми, які нагадують смарагдові гілочки з маленькими листочками, між камінням з’являться папороті та злаки… І, можливо, за декілька років водоспад матиме вигляд романтичного куточка природи.

Все тече, нічого не змінюється

Зверніть увагу, що всі означені гідрологічні споруди існують за принципом замкненого циклу. Насос бере воду з водойми, подає її по шлангу до фонтану, струмка або водоспаду, звідти, порадувавши та потішивши нас, вода повернеться до водойми. Внаслідок гідроізоляції, втрати води будуть мінімальні. Таким чином, всі ці конструкції досить екологічні: вони витрачають мало води, не впливають на рівень ґрунтових вод, не забруднюють їх – все це задовольняє вимогам сучасності.