Догляд за газоном

Велике значення для гарного росту трави має підживлення газону ранньою весною азотом, фосфором, калієм. Його проводять відразу ж після сходження снігу на льодову кірку з розрахунку 20-30 г. комплексних добрив на 1м 2. Наступне підживлення газонної трави проводиться безхлорним азотним добривом (20-25 г на 1 м кв.) в період їх активного росту (друга половина травня). Якщо погода після підживлення суха, то газон слід полити, щоб уникнути опіків рослин. В кінці сезону (перед початком останнього росту трави) дають фосфорна-калійні добрива.

Один раз на 5 років необхідно проводити ґрунтування — присипку поверхні газону сумішшю з добре перепрівших органічних добрив, піску, торфокомпосту. Ґрунтування можна проводити як навесні, так і восени. Норма органічного добрива — 8-10 кг на 1 м2. Завдяки ґрунтуванню покращується кущування трави, газон стає густішим.

Важливий захід догляду – прочісування газону граблями (краще використовувати віялові граблі). Його проводять навесні та восени. В результаті покращується доступ повітря до коренів рослин, видаляється різне сміття та трав’яна повсть.

Прикатування газону проводять повесні. Починаючи з другого року життя газону ( на тяжких глинястих ґрунтах його проводять тільки на сухій поверхні після весінніх заморозків). Ця операція виконується катком в 2-3 прийоми, як тільки зменшиться вологість ґрунту. Прикатування дозволяє позбавитися від розривів між шарами дерну, покращує капілярний зв’язок між шарами ґрунту, в результаті чого швидше випаровується надлишкова весняна вологість.

Проколювання дерну (вилами, або спеціальним катком) проводять для того, щоб покращити повітряний режим та доступ поживних речовин та вологи до коріння рослин. Проводити його достатньо раз на 1-2 роки, після того як сформується досить щільний дерен.

Догляд за газоном

Важливим заходом по догляду за газоном є регулярний покос травостою. Завдяки цьому дерновий покрив має охайний вигляд, збільшується утворення нових пагонів та листя, формується міцний дерен. При систематичній стрижці зменшується кількість бур’янів. Покос звичайних та партерних газонів слід проводити на висоті 3-4 см при досягнені травою висоти в 8-10 см. В період активного росту трави (травень – червень) газони стрижуть 1 раз на тиждень (максимум 1 раз в 10 днів). Останній покос проводять в вересні. Скошену траву слід прибирати, так як утворюватимуться грудки, які псуватимуть зовнішній вигляд газону. При покосі газонокосаркою бажано кожен раз змінювати напрям руху. Постійна стрижка в одному напрямку призводить до нерівності поверхні. Англійські спеціалісти рекомендують після покосу прикатувати газон катком.

Догляд за газоном

Суттєво впливає на якість травостою полив. Нестача вологи в ґрунті негативно впливає на процес розвитку рослин і часто призводить по пожовтіння як звичайного, так і рулонного газону. Норма та частота поливу залежить від потреби трави, властивостей ґрунту зберігати вологу та погодних умов. З дерноутворюючих трав найменшу потребу у воді має вівсяниця червона, за нею йде м’ятлиця лугова та вівсяниця лугова. Полив газону слід починати ще до появи перших ознак нестачі води – в’янення та пожовтіння трави. Поливи краще проводити з промочуванням ґрунту на глибину не менше 15 см і з більшими інтервалами, так як при дуже частих поливах поверхневий шар ґрунту швидко насичується, збільшується його щільність, посилено починають проростати бур’яни. В спекотну та суху погоду полив варто проводити зранку або ввечері. Якщо є необхідність підживити газон мінеральними добривами, то це слід поєднати з поливом.

Сезонний догляд за газоном

Весна

 • Видаляють минулорічну траву, прочісують газон віяловими граблями, прибирають сміття, яке зібралося за зиму;
 • Прикатують газон (починаючи з другого року життя);
 • Підживлюють комплексними добривами, і в період активного росту – азотним добривом (є спеціальні добрива для газону, що не містять хлору);
 • На глинястих ґрунтах проводять піскування в суміші з торфом (в рівних долях);
 • Видаляють бур’яни;
 • При необхідності ремонтують газон за допомогою підсіву або вкладання готового дерну.

Літо

 • Траву стрижуть щотижнево, за винятком спекотного та сухого періоду;
 • При необхідності підживлюють комплексними добривами для газону;
 • Регулярно поливають в період посухи;
 • Ділянки з бур’янами обробляють гербіцидами.

Осінь

 • Проводять ремонт пошкодженого дерну;
 • Проколюють дерен (вилами або спеціальним катком);
 • Вносять фосфорні та калійні добрива до останнього відростання трави;
 • Останню стрижку проводять у вересні (коли середньодобова температура фіксуватиметься на рівні +10оС. На зимівлю газон повинен піти при висоті травостою приблизно 10-15 см;
 • Перед утворенням снігового покриву газон прибирають від листя та іншого сміття.